26 czerwca br. w krośnieńskim Szpitalu odbyła się konferencja pn. „Modernizacja Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie”. W trakcie spotkania podsumowano projekt „Dofinansowanie zakupu sprzętu medycznego dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim im. Jana Pawła II w Krośnie”.

  • Aktualności
  • 2020-07-01 09:25:22 r.

Kolejnych 5 zabiegów radykalnego usunięcia pęcherza moczowego i prostaty z powodu nowotworu metodą laparoskopową

W Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim im. Jana Pawła II w Krośnie w Oddziale Urologii i Urologii Onkologicznej wykonano już kolejnych 5 zabiegów radykalnego usunięcia pęcherza moczowego i prostaty z powodu nowotworu metodą laparoskopową.

- Krośnieńska lecznica wprowadza nowoczesne metody leczenia, zwłaszcza procedur minimalnie inwazyjnych dla pacjenta w dziedzinie m.in. urologii, chirurgii, laryngologii. Operacje z wykorzystaniem laparoskopu i endoskopu są odpowiedzią na oczekiwania pacjenta. Corocznie Szpital organizuje sympozja naukowe oraz warsztaty, dzięki którym specjaliści mają kontakt z innowacyjnymi procedurami leczenia. Nabyta wiedza podczas konwentów naukowych, przekłada się na codzienną praktykę lekarza, dlatego placówce zależy na udoskonaleniu przeprowadzanych zabiegów w oparciu o zakupiony sprzęt oraz najnowocześniejszy Blok Operacyjny na Podkarpaciu– mówi Piotr Jurczak – z-ca dyrektora ds. lecznictwa.

Laparoskopia jest zabiegiem diagnostycznym, jak i również operacyjnym wykonywanym na narządach jamy brzusznej przy użyciu specjalnej aparatury optycznej oraz miniaturowych narzędzi chirurgicznych wprowadzonych przez 4 – 5 niewielkich nacięć w powłokach brzusznych. Przebieg zabiegu obserwujemy na ekranie monitora, dzięki czemu lekarz ma wielokrotne powiększenie operowanego pola. Urolodzy podkreślają, że choć zabieg jest dla lekarzy trudny i wymagający, to z punktu widzenia pacjenta jest on dużo korzystniejszy. - Zabiegi laparoskopowe mniej obciążają pacjenta, ponieważ każda pooperacyjna rana, niezależnie od jej wielkości, jest dla pacjenta wyzwaniem, wiąże się z cierpieniem – mówi dr n. med. Dariusz Sobieraj, kierownik Oddziału Urologii i Urologii Onkologicznej – Niosą za sobą również mniejszą utratę krwi, skrócony czas hospitalizacji, a także szybszy powrót do zdrowia. Ryzyko zachorowania raka pęcherza moczowego wzrasta z wiekiem, przy czym u mężczyzn jest około 3-4 razy wyższe niż u kobiet natomiast większość zgonów z powodu nowotworów złośliwych pęcherza moczowego występuje po 50 roku życia. Wcześnie wykryty rak pęcherza moczowego jest możliwy do wyleczenia drogą endoskopową. Niestety przy dużym zaawansowaniu choroby konieczne jest leczenie polegające na usunięciu całego pęcherza moczowego wraz z prostatą z następowym wytworzeniem nowej drogi odprowadzenia moczu.

- Zabieg radykalnej cystektomii metodą laparoskopową jest procedurą wprowadzaną na Oddziałach Urologii w województwie podkarpackim i w całej Polsce. Jest dla Pacjenta bezpieczniejszy niż w przypadku przeprowadzenia tożsamego zabiegu metodą klasyczną, tzw. otwartą - tłumaczy dr n. med. Dariusz Sobieraj - ordynator Oddziału Urologii i Urologii Onkologicznej Szpitala w Krośnie.Na filmie przedstawiono fragmenty zabiegu laparoskopowej cystektomii /film ograniczony wiekowo, gdyż zawiera treści drastyczne/.